EISZ ADATBÁZISAINK
Az Elektronikus Információszolgáltatás Nemzeti Program 2001 óta működik. A program stratégiai célja: tudományos tartalomszolgáltatás a hazai felsőoktatásban és nonprofit kutatásban résztvevők számára. Bővebben itt.
2021. évi előfizetési szerződés keretében az alábbi adatbázisok használhatók a Könyvtár, a Főiskola és az Egyház IP-cím tartományában:
Academic Search Complete – Ebsco
Balassi Kiadó BK
Journal Storage JSTOR
L’Harmattan Digitális Adatbázis LDA
MeRSZ AK
Osiris Kiadó ODA
Szent István Társulat SzT
A könyvtári munkaállomásokon közvetlen indítóikon található mindegyik adatbázishoz!
Akadémiai Kiadó – MeRSZ (Magyar Elektronikus Referenciamű Szolgáltatás):
Az Akadémiai Kiadó online okoskönyvtára több száz magyar nyelvű kézikönyvet, szakkönyvet, felsőoktatási tankönyvet, jegyzetet tartalmaz teljes szöveggel, kereshető, jegyzetelhető, hivatkozható formában. A MeRSZ minden eszközön és környezetben reszponzív, egységes megjelenést nyújt külön applikáció letöltése nélkül.
A szolgáltatás intézményen belülről IP-azonosítással vagy távolról Shibboleth (EduID) azonosítással érhető el a https://shibboleth.mersz.org oldalon.
Címlista
(Forrás: Akadémiai Kiadó)
Balassi Kiadó – Szaktárs:
Az adatbázisban a Balassi Kiadó kiadványait lehet elérni a művelődéstörténet, az irodalomtörténet, az irodalomelmélet, a nyelvészet és nyelvtörténet, a történettudomány, a régészet, a művészettörténet, a művészetelmélet, az építészet, a szociológia, a pszichológia, a néprajz, a könyvtörténet, a zenetudomány, a színháztörténet és a színházelmélet területéről.
(Forrás: eisz_mta)
L’Harmattan Digitális Adatbázis – Szaktárs:
A Kiadó komplex digitális adatbázisa. Jelenleg több mint 1600, többnyire magyar nyelvű bölcsészet- és társadalomtudományi szakmunkát, tankönyvet és forráskiadványt tartalmaz, több mint 20 tudományterületi kategóriába rendszerezve, szabadon olvasható és kereshető formában.
(Forrás: https://www.szaktars.hu/harmattan/)
Facebook posztunk az LDA-ról
Osiris Kiadó Adatbázisa – Szaktárs:
Filozófia kategóriában jelenleg 129, Teológia- és Vallástörténet kategóriában 49, Néprajz- és Antropológia kategóriában 47, Pszichológia kategóriában 97 teljes szövegű könyvet tartalmaz az egyik legigényesebb hazai könyvkiadó 20 kategóriában mintegy 1750 könyvet tartalmazó adatbázisa. A felület, keresési módszerek megegyeznek a Balassi, L’Harmattan kiadókéval, mert az Osiris is a Szakkiadók Társulásának portálján, a Szaktárs portálon keresztül teszi elérhetővé az általa kiadott műveket.
(Forrás: Szaktárs – Osiris )
Szent István Társulat – Szaktárs:
Az adatbázis a Szent István Társulat és történelmi intézményei: a Jó és Olcsó Könyvkiadó Társulat, a Tudományos és Irodalmi Osztály, a Szent István Akadémia, az Élet, a Christianus Kiadó, a Stephaneum Nyomda 1847-től napjainkig terjedő kiadványainak teljességre törekvő digitális tárhelye. Az anyagfeldolgozás és a kiadványok digitális közzététele a kezdeti időktől történik, a régebbi és a legújabb kori kiadványokkal folyamatosan, dinamikusan bővül.
Az 1847-ben alapított, nyilvános működését 1848. május 1-jén megkezdő kiadó alapítása óta folyamatosan működik: stabilitás, kiegyensúlyozottság, a hagyományos keresztény értékrendhez való ragaszkodás, a társadalom minden rétegét megszólító kínálat jellemezte mindvégig, és ezen vezérfonal mentén haladva működik napjainkban is.
A Társulat könyvműhelyében több mint 12.000 cím látott napvilágot, közel 60 millió példányban. Kiadói tevékenysége – a hittudomány, mint fő profil mellett – kiterjed a bölcselet, természettudományok, történelem és segédtudományai, jog- és államtudományok, szociológia és pszichológia, neveléstudomány, művelődés- és irodalomtörténet, művészettörténet és néprajz területére. Az évente több mint 100 új kötet megjelentetésével Közép-Európában a legnagyobb egyházi könyvkiadó.
(Forrás: Szaktárs – Szent István Társulat )
Academic Search Complete
Multidiszciplináris, teljes szövegű adatbázis, elsősorban felsőoktatási-kutatási intézmények részére. Számos más adatbázisban hozzáférhetetlen folyóiratot tartalmaz. A folyóiratgyűjtemény a legkülönfélébb tudományterületeket fedi le: humán-és társadalomtudományok, oktatás, informatika, fizika, kémia, orvostudomány stb.
- Az adatbázisban több mint 17.200 folyóirat cikkeinek referátumai és indexe található meg
- A teljes szöveggel szereplő folyóiratok száma több mint 8.800
- A cikkek a legtöbb esetben pdf formátumban is olvashatók
Az adatbázishoz részletes tájékoztató anyagok és keresési segédletek állnak rendelkezésre a bejelentkezést követő oldalakon. Az adatbázis tartalma másokkal együtt vagy külön is kutatható.
A feldolgozott folyóiratok listája
A feldolgozott egyéb források listája
A JSTOR Archívum negyvennél több tudományterületről több mint 1000 tudományos folyóirat teljes évfolyamait kínálja. Az előfizető intézmények a gyűjtemény minden egyes folyóiratának teljes szövegéhez hozzáférnek, az 1. évfolyam 1. számától fogva a mozgó határig. A mozgó határ a legfrissebben megjelent számok és a JSTOR adatbázisban elérhető tartalmak közötti időintervallum. Az archívum folyóiratainak többsége esetében a mozgó fal 3 és 5 év között van, de a kiadók választhatnak bármit nullától 10 évig.
A Főiskola a JSTOR Essential Collection adatbázis, s az ebben található 685 folyóirat előfizetője. Az adatbázisban minden szokásos keresési, mentési, letöltési technika működik, a kereséshez jó leírások vannak. A felhasználók rendelkezésére álló további eszközök: citátumkezelő a MyJSTOR-on keresztül, tartalomjegyzékek, információk a folyóiratról és a kiadóról, absztraktok és összefoglalók (bizonyos folyóiratok esetében), hivatkozások linkjei és linkek külső tartalmakhoz.
Íme, néhány kedvcsináló használati képernyőkép az adatbázis leírásáról; a böngésző oldalról; egy folyóiratról, ami a profilunkba illik; az összetett keresést segítő oldalról; egy otthoni tájékozódó keresésről; aztán a könyvtári keresésről, utoljára egy letölthető találatról, azaz a keresett témáról.
Facebook posztunk a JSTOR-ról.